september 2018
po ut st št pi so ne
         
3
17
             

YONEX All England Open 2018

  13. 3. 2018
Najväčší bedmintonový sviatok je tu, pretože štartuje YONEX All England Open 2018! Najprestížnejší bedmintonový turnaj, ktorý je zároveň najstarším svetovým podujatím sa 14.-18.marca 2018 odohrá v anglickom Birminghame.

Do Arény Birmingham zavíta 14.-18.marca svetová bedmintonová špička, na čele so svetovými jednotkami v každej disciplíne. Všetci hráči budú súperiť o triumf na tomto prestížnom podujatí, no zároveň aj o body do rebríčka a dotáciu v celkovej výške 1 000 000 USD. YONEX All England Open 2018 je zároveň výnimočný aj tým, že je jedným z troch Super 1000 turnajov (All England, China Open, Indonesia Open), teda patrí do najvyššej kategórie HCBC World Tour. Všetky tri podujatia sú zaujímavé aj tým, že sa na nich nehrá kvalifikácia.

Turnajovými jednotkami by mali byť už spomínaní lídri svetového rebríčka, a to Dán Viktor Axelsen vo dvojhre mužov, Tai Tzu Ying z Taiwanu vo dvojhre žien, Indonézania Marcus Fernaldi Gideon/Kevin Sanjaya Sukamuljo vo štvorhre mužov, Číňanky Chen Qingchen/Jia Yifan vo štvorhre žien a Indonézania Tontowi Ahmad/Liliyana Natsir v mixe.

Pripomenieme Vám, že minulý rok sa na podujatí podarilo zvíťaziť Malajcovi Lee Chong Weiovi a Taiwančanke Tai Tzu Ying vo dvojhrách, Indonézanom Marcus Fernaldi Gideon/Kevin Sanjaya Sukamuljo vo štvorhre mužov, Kórejkám Chang Ye Na/Lee So Hee vo štvorhre žien a čínskej dvojici Lu Kai/Huang Yaqiong v mixe.

Pre zaujímavosť dodáme, že vôbec prvý turnaj sa uskutočnil v roku 1898 v anglickom Guilforde, keď ho zorganizoval práve Guildfordský bedmintonový klub. Po veľkom úspechu sa Anglická bedmintonová asociácia rozhodla usporiadať otvárací All England, ktorý sa konal 4.apríla 1899 v Londýne, pričom na turnaji sa súťažilo len v párových disciplínach. Dvojhry sa na šampionát pridali hneď ďalší rok.  

Za zmienku určite stojí aj to, že šampionát bol v rokoch 1915 – 1920 z dôvodu prvej svetovej vojny prerušený. Po roku 1930 prichádzalo do Anglicka čoraz viac zahraničných hráčov, a rok 1938 bol posledným, kedy sa Írom a Angličanom podarilo na turnaji dominovať.

Rok 1957 priniesol ďalšiu zmenu, ktorou bolo premiestnenie turnaja do známej Wembley Arény, kde sa podujatie konalo celých 37 rokov. Od roku 1994 sa šampionát koná v Aréne Birmingham (National Indoor Arena).

Medzi najúspešnejších hráčov, dá sa povedať legendy All Englandu, patria Američan Judy Hashman, ktorý získal celkovo 10 titulov z dvojhry, a Indonézan Rudy Hartono, ktorý má na konte osem triumfov. Zo súčasnej doby je All Englandovou „ikonou“ Číňan Lin Dan, ktorý v rokoch 2004 – 2016 získal šesť dvojhrových titulov.

Nezabudnite teda šampionát sledovať a užite si svetový bedminton.

YONEX All England Open 2018