3
17

EMWTC 2018: Neporaziteľné Dánske družstvá

20. 2. 2018
Majstrovstvá Európy mužských a ženských družstiev, ktoré sa konali v ruskej Kazani ovládli reprezentácie Dánska. Mužom sa na tomto prestížnom podujatí podarilo triumfovať dokonca sedemkrát a ženám päťkrát.

Finálový duel ženského turnaja prebehol medzi Dánskom a Nemeckom, ktoré na šampionáte triumfovalo v roku 2012. Úvod stretnutia vyšiel lepšie práve Nemkám, keď Fabienne Deprez dokázala v prvej dvojhre zdolať Miu Blichfeldt. Fantastický výkon nemeckej hráčky bol ale nakoniec aj tým posledným. Obhajkyne titulu nepripustili žiadne ďalšie prekvapenia a postupne ovládli prvú štvorhru žien (Christina Pedersen/Kamilla Rytter-Juhl), druhú dvojhru (Line Hojmark Kjaerfeldt), ako aj druhú štvorhru (Maiken Fruergaard/Sara Thygesen) a po konečnom výsledku 3:1 mohli oslavovať obhajobu titulu.

Mužské finále a súboj Dánska s Anglickom. Na úvodnú dvojhru nastúpil európsky šampión Rajiv Ouseph, od ktorého sa očakávalo víťazstvo. Jeho súperom bol ale Anders Antonsen, ktorý mal Ousephovi určite čo vracať, pretože práve s Ousephom prehral na európskom šampionáte v roku 2017, pričom Dán už nad Angličanom dokázal zvíťaziť, a to v roku 2016 na turnaji Denmark Open. Napínavý prvý duel finálového zápasu majstrovstiev Európy mužských družstiev skončil po troch setoch v prospech Antonsena, ktorý tak prekazil plány Angličanov. O druhý bod pre obhajcov sa postarali v prvej štvorhre mužov Mads-Conrad Petersen/Mads Pieler Kolding, keď zdolali bronzových olympionikov Marcusa Ellisa/Chrisa Langridga v dvoch setoch. Angličania ale ešte bojovali a hrýzli ako sa len dalo. Sam Parsons totiž dokázal v druhej dvojhre zdolať Emila Holsta, a tak anglická nádej na úspech stále žila. Peter Brigs a Sean Vendy boli blízko k dorovnaniu skóre, keď proti dvojici Kim Astrup/Mathias Christiansen uhrali prvý set (19:21). Angličania mali v druhom sete päť mečbalov, no Dánom sa podarilo koncovku druhého setu ovládnuť (29:27), a triumfovať aj v sete treťom (21:12), ktorý im zaistil výhru na šampionáte.