EMWTC 2018: Na slovíčko s M.Matejkom a M.Šulkom

12. 2. 2018
Už zajtra sa v ruskej Kazani rozohrajú Majstrovstvá Európy mužských a ženských družstiev, na ktorých má Slovensko zastúpenie ako na Thomas, tak aj na Uber cupe. Reprezentanti sa už nachádzajú v dejisku šampionátu, kde dnes absolvujú ľahší tréning. My sme však ešte pred odjazdom vyspovedali oboch vedúcich tímov, a to Michala Matejku ako aj Mariána Šulka.

Michal Matejka – vedúci mužského družstva (Matej Hliničan, Milan Dratva, Juraj Vachálek, Miroslav Haring, Andrej Antoška)

V skupine máte Anglicko, Maďarsko a pre nás dá sa povedať neznáme Grónsko, čo hovoríš na to zloženie a na samotných súperov?

„Myslím si, že vďaka dobrému postaveniu v rebríčku krajín máme skupinu kde v mužoch môžeme vyhrať dva zápasy. Čo sa týka Grónska to je pre mňa veľká neznáma, aj keď na turnaji na Islande boli odtiaľ v pavúku asi traja hráči. Myslím si, že cez Grónsko sa bude prechádzať najľahšie, aj keď treba mať na mysli že patrí k Dánsku, a o sile Dánska netreba viac písať. K Anglicku – je to krajina ktorá dala bedminton svetu a je nasadená v našej skupine ako číslo jedna. V poslednej dobe to v Anglicku nie je s bedmintonom až také ružové vzhľadom na financie, ale myslím si, že Anglicko je jednoznačný favorit na postup. My mu to skúsime znepríjemniť. Maďarsko - výhra nad Maďarskom bude pre nás znamenať úspešný turnaj a z prehry budeme dosť sklamaní. Za Maďarsko bude najnebezpečnejší Gergely Krausz. Je to hráč prvej svetovej stovky. Ale verím, že vyhráme ako tím kde si myslím, že máme vyrovnanejšie družstvo. Takže bola by spokojnosť s druhým miestom v skupine čím by sme obsadili delené 9.miesto v Európe.“

 

Do Kazane cestuje päťčlenný tím, čo tu už dlho nebolo, v čom vidíš Vašu silu?

 

„Čo sa týka piatich hráčov v mužskom ako aj ženskom družstve. Myslím si, že úroveň slovenskej reprezentácie ide postupne hore a je to správny krok aby boli do seniorského družstva zaradení aj mladí hráči. Myslím si, že ľudia trošku vnímajú zaradenie 16-ročného Antošku ako zbytočne predčasné, ale ja som na jeho zaradení trval vzhľadom na to, že patrí k  najperspektívnejším hráčom Slovenska. A myslím si, že jeho výkonnosť ešte nie je stabilizovaná, raz zahrá perfektne potom dosť slabo, a toto je ten dôvod prečo vycestoval. Bude mať s nami tréningy a určite nastúpi aj na ostrý zápas. Ostatní v družstve sú vekom už dospelí a dúfam, že zoberú na seba zodpovednosť a prinesú do družstva dôležité body.“ 

 

Na spoločné sústredenie nebol čas a ani priestor, ako ste však trávili prípravu na šampionát, boli ste s hráčmi v kontakte a prebehla príprava aspoň na diaľku?

 

„Čo sa týka spoločného sústredenia, to nám nevyšlo. S Marošom (M.Šulko) sme sa to snažili vyriešiť ale nedalo sa to skombinovať. Juniori hrali v Maďarsku a Milan, Matej a Martina sa dlhodobo pripravujú v Dánsku, takže ten priestor na spoločné sústredenie bol neuskutočniteľný.“

 

Marián (Maroš) Šulko – vedúci ženského družstva (Martina Repiská, Lucia Grenčíková, Katarína Vargová, Alžbeta Peruňská, Mia Tarcalová)

Španielsko, Maďarsko a Portugalsko - až na Portugalsko, ktoré je podobne ako Grónsko neznámou, máte asi súperky "preklepnuté", čo hovoríš na zloženie skupiny, na súperky a aké reálne šance na úspech vidíš?

„Ťažko sa mi odpovedá na takúto otázku. Každý môže pod pojmom úspech vnímať niečo iné. Favoriti nie sme. Pre mňa bude úspech, ak vytvoríme dobrý tím, ktorý sa bude podporovať a dievčatá zo seba vydajú v každom zápase svoje maximum a ešte trošku viac. Ja sa ich v tom pokúsim podporiť. Bol by som rád, keby sme po turnaji mali všetci pocit, že nám to niečo dalo a posunuli sme sa dopredu. Či to bude stačiť na víťazstvá alebo nie sa uvidí až na mieste.“

 

V tíme máš v podstate stálicu Martinu, ktorú dopĺňa vicemajsterka Slovenska Lucia, ďalej nováčik v kategórii dospelých Katka, ktorá už ale okúsila atmosféru Sudirman cupu, a potom máš k dispozícii dve momentálne najúspešnejšie juniorky Betku a Miu, ako si spokojný s družstvom a čo bude podľa teba Vašou výhodou resp. na čo sa budete spoliehať?

 

„Je to najsilnejší tím, ktorý sme mohli postaviť, nikto lepší na Slovensku nie je a všetky dievčatá obetujú bedmintonu posledné roky skutočne veľa. Zároveň budem mať v tíme 5 dievčat (aj keď minimum na zápasy sú 4), čiže bude priestor pre niektoré dievčatá si oddýchnuť, respektíve hrať v stretnutí len 1 zápas a takisto bude priestor postaviť dievčatá, ktoré budú mať najsilnejšiu aktuálnu formu a pohodu. Som vďačný zväzu, že sa rozhodol pre širší tím, čo sa týka hráčov, aj realizačného tímu. Stále je na čom pracovať, ale rozhodne je to výrazný posun vpred. Sám som zvedavý ako si s dievčatami sadneme, ale pevne verím, že ja budem rozumieť im, ony mne a budeme si navzájom dôverovať.“

 

Opýtam sa ťa na to isté ako Miša, spoločné sústredenie neprebehlo, ako ste však trávili prípravu na šampionát, bol si s dievčatami v kontakte aspoň na diaľku?

 

„Za seba poviem, že ma veľmi mrzí, že sa nám nepodarilo zorganizovať aspoň krátke 2-3 dňové sústredenie. Ale pri tom ako sú dievčatá vyťažené a zaneprázdnené a rozcestované, je také niečo treba plánovať aspoň pol roka dopredu. Pokúsili sme sa aspoň o prípravu na diaľku a dievčatá sa snažili plniť, na čom sme sa dohodli. Mojou ambíciou ale nebolo suplovať prácu klubových trénerov, tí poznajú dievčatá najlepšie. Snažil som sa ich skôr dodatočne motivovať, podporiť a zároveň získať prehľad o ich tréningu, časoch, intenzite a čomu sa na tréningoch venujú. Zároveň som chcel, aby dievčatá aj navzájom videli, ktorá zvolila aký typ prípravy. Sám som bol prekvapený, koľko času dievčatá tréningom venujú a aký je medzi nimi rozdiel.“

PARTNERI

Tieto stránky využívajú Cookies. Prečítajte si Informácie o spracúvaní osobných údajov